o BHP

BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to cała dziedzina obejmująca tworzenie stanowiska pracy, zaopatrywanie go w niezbędny sprzęt i dbanie o prawidłowe, zdrowe wykonywanie zadań na nim przez pracownika. Czym tak naprawdę jest BHP? Dlaczego jest tak ważne? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań związanych z BHP.

Co to jest BHP?

BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to cała dziedzina obejmująca tworzenie stanowiska pracy, zaopatrywanie go w niezbędny sprzęt i dbanie o prawidłowe, zdrowe wykonywanie zadań na nim przez pracownika.  Są to przepisy, które mówią nam jak powinna wyglądać nasza praca i jakie powinna spełniać wymogi tak, aby była maksymalnie bezpieczna.Każdy pracownik powinien znać przepisy bhp, choćby poprzez instrukcje otrzymane od pracodawcy czy szkolenia z zakresy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale bhp to nie tylko zbiór zasad – jest to także dziedzina, która bada właściwe warunki  w pracy. Jest to medycyna pracy, ekonomika pracy, psychologia pracy, techniki pracy, czy ergonomia pracy, czyli dostosowanie pracy  do możliwości psychofizycznych człowieka.Jak więc łatwo się domyślić bhp określa warunki w jakich możemy pracować  (jak powinny wyglądać pomieszczenia, co się ma w nich znajdować), jak długa przerwa powinna być w pracy. Przepisy bhp określają również co należy zrobić podczas wypadku przy pracy oraz jakie ciężary mogą podnosić kobiety, jakie mężczyźni itp.Czy przepisy te są wprowadzone i przestrzegane badają odpowiednie inspekcje (np. PIP). Pracodawcy powinni więc dbać o odpowiednie i regularne szkolenia pracowników, aby uniknąć konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Stosowanie przepisów i wytycznych z zakresu bhp przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawodowego, a to prowadzi do podniesienia prestiżu firmy i oszczędności. Dzięki przestrzeganiu przepisów bhp, usuwaniu wszelkich nieprawidłowości unikniemy wypadków przy pracy, ochronimy pracowników, a jednocześnie zwiększymy ich wydajność oraz jakość wykonywanej pracy.

Dlaczego BHP jest ważne? 

Korzyści z utrzymania bezpiecznego środowiska pracy jest wiele, ale najważniejszym jego aspektem jest ochrona pracowników. Kluczem do wydajności jest odpowiednie motywowanie pracowników. Efektywność pracy zależy od tego, czy pracownik czuje się bezpieczny w swoim miejscu pracy. To mówi wiele o bezpieczeństwie i higienie pracy, ponieważ bezpośrednio przekłada się na wydajność. Tylko wtedy gdy pracownicy czują się bezpiecznie ich możliwości i potencjał mogą być w pełni wykorzystane.Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest obowiązkiem pracodawcy i kierownictwa.  To właśnie oni powinni tworzyć i realizować programy bezpieczeństwa, których celem jest minimalizowanie ryzyka na stanowiskach pracy. Pracownicy powinni być objęci programami szkoleniowymi, które nauczą ich jak reagować w obliczu różnych zagrożeń.Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest ważne również dlatego, że zasoby ludzkie są najważniejsze w każdym przedsiębiorstwie. Pracownik zadowolony i bezpieczny zarabia dla firmy pieniądze- aspekt ekonomiczny.Jednak bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko wymiar finansowy- solidny program bezpieczeństwa może chronić reputację firmy- stracony czas oznacza niską jakość usług, co może prowadzić do niezadowolenia i utraty klientów.Tak wiec, gdy spojrzymy na całokształt bezpieczeństwa i higieny pracy, a także na obszary do których ono przenika, można dojść do wniosku, że bez niego żadne przedsiębiorstwo nie może egzystować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *